Camp & Trip Qualifiers


image


10U Camp

April 6
Canada Games Aquatic Center

Selection:
top 25 Male and top 25 Female - 100 IM
- age 10 & under as of Dec 31, 2023
​​​​​​​- parent information session while swimmers are in the pool

qualifiers listed below


Download the Parent Presentation Here


image

Top 3 Camp

June 1-2 weekend
​​​​​​​Canada Games Aquatic Center

Race Pacing Focus
​​​​​​​
Head Coach: Martin Gingras, Swimming Canada
​​​​​​​Assistant Coaches: Sam Barkwell, and Mohamed Rachidi

Selection:
- top 3 Male and top 3 Female in Olympic events only
- by age groups 13/14, 15/17 and 18&over
- Cumulative results after LC Champs 2024

REGISTER HERE by May 6

qualifiers listed below

image

Olympic Trials Spectator Trip

May 17-20 

Lead Coach: Eric Kenny
Assistant Coach: Sara Bernier

Selection:
- aged 14 and over
- 3% from LC Eastern Standard or SC equal to LC Eastern Standard
- Cumulative results for those swimmers holding a Next Gen Standard based on their age as of March 21, 2024

qualifiers listed below

*UPDATED* REGISTER HERE by April 10, 2024



image

Mel Zajac Tour Trip

June 19-24
Vancouver, BC

​​​​​​​Lead Coaches: Sam Barkwell and Marta Belsh

Selection:
- 1 LC Eastern Standard and 3 Mel Zajac Qualifying LC Standards
- Cummulative results for those swimmers holding an Eastern Standard based on their age as of March 21, 2024 and 3 2024 Mel Zajac Standards

qualifiers listed below

REGISTER HERE BY FEB 29

image



DEVO Camps

DEVO Camp #2
March/April 2024

Selection Criteria and Qualifiers List

image

Next Gen & HP Camps

Oct 2023
Moncton, NB

Jan 2024
Mental Performance Skills Session

Selection Criteria and Qualifiers List


Camp Qualifiers


10U Camp Qualifiers

SwimmerClub
Charlong, FelicityAQUA
Rattie, MaelleAQUA
Fowler, EloiseAQUA
Savoie Bergeron, SamuelAQUA
Lagace, Mollie EveBLAST
Ratescu, AntoniaBLAST
Woods, CharlotteBLAST
Breau, MarielleBLAST
Caron, JadeBLAST
Hebert, HeleneBLAST
LeBouthillier, JordaneBLAST
Boudreau, ElianneBLAST
Doucet, OliverBLAST
Faulds, AlecBLAST
Larocque, JustinBLAST
Sieberhagen, JudeBLAST
Smith-Renouf, MalikBLAST
Hebert, MadieCNBO
Blakney, KeithCNBO
Gagné, Sofia-ÈveCNS
Gionet, NellyCNS
Haché, AnaèveCNS
Gionet, DylanCNS
Mallais, OlivierCNS
Lemay, AnnabelleCVAC
Melanson, EmmaCVAC
Johnson, SimonCVAC
Moore, AudreyFAST
Gillespie, ClaireFAST
Sutherland, LilyanneFAST
Mirza, MarniaFAST
VandenBroeck, ClaireFAST
Yang, AmyFAST
Bethune, RoryFAST
Blanchard, DaphnéeLES
Haché, JérémiLES
Thibodeau, LucasLES
zhang, jennyNES
Nadeau, ChanelleNES
Drumm, LorenzaSSAC
Gallant, SoleilSSCNB
Moore, EliseTIDE
Adams, WyattTIDE
Astle, LiamTIDE
Letson, EricTIDE
Li, AlstonTIDE
Lichtinger Zyman, NicolasTIDE
Stewart, NathanielTIDE
Wei, AidenTIDE





Top 3 Camp Qualifiers

updated April 16, 2024

*univeristy swimmers must be registered as Varsity-Year Round"

Nathaniel FowlerAQUA
Cayden Archer-SheeBLAST
Logan DoucetBLAST
Oliver BrownBLAST
Vincent LeBretonBLAST
Volcan PehlivanBLAST
Zachary NewmanBLAST
Alex EssonCNBO
Itzael GaudetCNBO
Oliver BooneCNBO
Philippe CarbonneauCNBO
Samuel TheriaultCNBO
Yannick DupuisCNBO
Maxime KennyCNS
Will FranklinCVAC
Anton KuznetsovFAST
Caleb GriffithsFAST
Daniel DuguayFAST
Jack AddisonFAST
Jacob GallantFAST
Jesse CanneyFAST
Luke AddisonFAST
Mark AddisonFAST
Mohamed ElshahatFAST
Xander ChaissonFAST
Xavier LeBouthillierFAST
Jacob HacheLES
Aaron McDonaldMTA
Andrew KuiperMTA
Gabriel BoivinMTA
Ian Steinwall PenningtonMTA
John RobertsMTA
Richard LiMTA
Ryan DugganMTA
Sebastian CariagaMTA
Zachary MarquesMTA
Wesley SteevesWVST
David ZhangNES
Felix-Antoine DuquetteNES
Adam Patterson-HusseyTIDE
Alex HusseyTIDE
Reid LeRoyTIDE
Craig BushUNB
Eric JeanUNB

Blake Kingston

Luke Roberts

UNB

UNB

Mikah BurgerUNB
Nicholas DuguayUNB




Erika MetallicAQUA
Antonia Becerra RiguelmeBLAST
Athena RatescuBLAST
Mya RouselleBLAST
Taylor RenoufBLAST
Alyson MilotCNBO
Anna MercerCNBO
Ava AndersonCNBO
Bianka HebertCNBO
Brooklyn DouthwrightCNBO
Cassidy ChurchillCNBO
Celine DepresCNBO
Habiba TahaCNBO
Margo BellezaCNBO
Olivia LarsenCNBO
Sophia HacheCNBO
Sophie LandryCNBO
Summer EssonCNBO
Abiguelle DuguayCNS
Vanessa NoelCNS
Melina RichardCVAC
Abigail LamontagneFAST
Hazel WrightFAST
Ila WrightFAST
Maeleigh MurphyFAST
Miriam FieldFAST
Olivia GuinardFAST
Rori GainesFAST
Samantha NorrisFAST
Samantha WhiteFAST
Sara McNabbFAST
Jasmine SavoieLES
Allison GauthierMTA
Jordan ThomasMTA
Julianne LevesqueMTA
Lauren Griffin-LepineMTA
Makayla ChurchillMTA
Rachel ChanMTA
Danika Rupke MWC
Myriam PlourdeNES
Olivia LevesqueNES
Ellen BarryTIDE
Isabel AdamsTIDE
Jordan LeRoyTIDE
Morgan TutschkaTIDE
Olivia CalderTIDE
Alexandra QuinnUNB
Elodie MartinUNB
Emma SinclairUNB
Erika HandreganUNB
Hannah MacLeodUNB
Jessie CollettUNB
Sophie CaseyUNB
Sydney BewsherUNB




Mel Zajac Tour Trip Qualifiers

updated Sept 2023

Noah BeausoleilLAVAL
Sebastian CariagaMTA
Daniel DuguayFAST
Will FranklinCVAC
Eric JeanUNB
Maxime KennyUNB
Zachary NewmanBLAST
Jacob GallantUofT





Brooklyn DouthwrightUSA
Summer EssonUSA
Danielle DorrisMTA
Brynne LeRoyUBC
Alexandra QuinnUNB
Sara McNabbFAST
Emma SinclairUNB
Myriam PlourdeNES
Jordan ThomasMTA


Olympic Trials Spectator Trip Qualifiers

updated Feb 2024

Jack Addison   FAST

Mark Addison  FAST

Daniel Duguay  FAST

Anton Kuznetsov  FAST

Xavier LeBouthillier  FAST

Jesse Canney FAST

Alex Bourque CNBO

Alexander Esson  CNBO

Oliver Boone CNBO

Itzael Gaudet  CNBO

Mathias Merlin  CNBO

Samuel Theriault  CNBO

Cayden Archer-Shee BLAST

Oliver Brown, BLAST

Vincent LeBreton  BLAST

Zachary Newman BLAST

Oliver Brown BLAST

Volcan Pehlivan BLAST

Will Franklin  CVAC 

Felix Antoine Duquette   NES

David Zhang  NES

Alex Hussey  TIDE

Adam Patterson-Hussey  TIDE

Sebastian Cariaga, MTA

Noah Beausoleil, LAVAL

Eric Jean, UNB

Maxime Kenny, UNB






Athena Ratescu BLAST

Isabel Adams  TIDE

Olivia Calder  TIDE

Jordan LeRoy TIDE

Morgan Tutschka  TIDE

Ellen Barry TIDE

Cassidy Churchill CNBO

Celine Depres  CNBO

Sophia Hache  CNBO

Bianka Hebert, CNBO

Sophie Landry  CNBO

Olivia Larsen  CNBO

Anna Mercer  CNBO

Alyson Milot  CNBO

Rori Gaines  FAST

Samantha Norris  FAST

Samantha White  FAST

Miriam Field FAST

Ila Wright FAST

Melina Richard  CVAC

Alelia Miller  SSCNB

Ella Tucker MTA

Jordan Thomas, MTA

Emma Sinclair, UNB

Alexandra Quinn, UNB

Myriam Plourde, NES

Summer Esson, USA

Brynne LeRoy, UBC